top of page
Szukaj
  • ible magazine

Miejsce mocy - Hotel Forestis

Zaktualizowano: 4 lip

materiały: FORESTIS

źródło: FORESTIS


Hotel FORESTIS - miejsce które wzmacnia duszę i uwalnia umysł. Położony na wysokości 1800 metrów, na południowym zboczu góry Plose w Alpach Południowego Tyrolu, naprzeciwko imponujących masywów Dolomitów, hotel jest ostoją relaksu i siły dla ludzi z całego świata. W jego otoczeniu występują cztery, czyste, pełne dobroci naturalne zjawiska. Woda, powietrze, słońce i klimat, które współdziałają z korzyścią dla ciała, umysłu i duszy. We wnętrzach dominują jasne, naturalne kolory, a wszystko ma charakter minimalistyczny, tak aby w całości skupić się na naturze.


źródło: FORESTIS


Historia

Tuż przed wybuchem I wojny światowej cesarz austriacki postanowił stworzyć w Palmschoss sanatorium przeciwgruźlicze. Prawdopodobnie wybrał to miejsce ze względu na czyste powietrze, doskonały klimat i nieskazitelną jakość wód źródlanych rzeki Plose. Do stworzenia tego wielkiego projektu, powołano sławnego na tamte czasy architekta Otto Wagnera. Jednak z powodu wojny i nagłej śmierci projektanta, nie udało się go zrealizować zgodnie z planem. Pierwotnie budynek miał mieć większą, secesyjną konstrukcję jednak został on zmniejszony, a na wskutek kolejnych wojen, opuszczony niszczał przez wiele lat, dopóki w 2000 roku… odnalazł go Alois Hinteregger.


źródło: FORESTIS


Alois razem z rodziną mieszkał w małej chatce na zboczu góry Plose. Rozpościerał się z niej widok na tajemniczą, dawno porzuconą budowlę. Pewnego dnia jechał leśną drogą i postanowił zatrzymać się na pobliskiej polanie. Jego ciekawość doprowadziła go do zarośniętej ścieżki, a ona do bramy. Po przeskoczeniu przez ogrodzenie, udał się do słabo oświetlonego drewnianego budynku. Jak zrelacjonował później „Byłem oszołomiony tym, co tam zobaczyłem od razu zdałem sobie sprawę, że to niezwykłe miejsce. Czułem ogromną energię w tej szczególnej atmosferze, która zdawała się pochodzić z lasu i okolicznych gór”. Hinteregger zainspirowany energią i lekkością emanującą z lokalizacji i budynku, postanawia zbudować hotel. W 2009 udaje mu się spełnić marzenie, a hotel zostaje oficjalnie otwarty.


źródło: FORESTIS


W 2020 roku następuje nowy początek dla FORESTIS. Stefan Hinteregger – syn wspomnianego wcześniej Aloisa - wraz z partnerką Teresą Unterthiner, po odbyciu międzynarodowych szkoleń i podróży w najpiękniejsze miejsca na świecie, w ciągu ostatnich kilku lat, stopniowo zwracali się ku temu co nazywają swoim, czyli wyjątkowym miejscu nad Plose. I tak zapadła decyzja o całkowitym skupieniu się na rozwoju Forestis. Dziś cała rodzina Hintereggerów, a szczególnie Stefan i Teresa, podąża za oryginalnym klimatem otaczającego pejzażu, celebrując prostotę natury u szczytu elegancji. Dzięki Stefanowi i Teresie hotel został kompleksowo rozbudowany. Na wysokości 1800 metrów w otoczeniu górskiego lasu nie ma miejsca na nieautentyczne uczucia. Gościnność jest praktykowana przez rodzinę Hinteregger z pełnym zaangażowaniem. FORESTIS jest spełnieniem długo skrywanej tęsknoty.


źródło: FORESTIS


Cztery żywioły - woda, powietrze, słońce, klimat


Wyjątkowe położenie hotelu, dostarcza cztery naturalne zjawiska, które pomagają nawiązać więź z naturą. Wykorzystywane są one we wnętrzach hotelu.


źródło: FORESTIS


Woda - około 50 metrów nad FORESTIS czysta woda góry Plose, wypływa ze źródła artezyjskiego. Skała, z której pochodzi gwarantuje stałą czystość, jakość i temperaturę wody przez cały rok. Związek między wodą, a skałą w przyrodzie również został przyjęty i odzwierciedlony w hotelu. Kamienne karafki i studnie z wodą źródlaną w różnych miejscach symbolizują wodę pitną przedostającą się przez skałę na powierzchnię. Naturalnie kształtowane kamienne umywalki, wanny i baseny, podkreślają jakość wody.


źródło: FORESTIS


Powietrze - na wysokości 1800 m n.p.m. ma wyjątkowe właściwości. Jego czystość i specjalny skład przywracają organizmowi pierwotną siłę i energię. Doskonała jakość powietrza to największy atut położenia hotelu. FORESTIS łączy swoją przejrzystość z przeźroczystością szkła. Sięgające od podłogi do sufitu okna, wykonane z naturalnych materiałów kruszcowych podkreślają czystość powietrza, umożliwiając gościom podziwianie wspaniałych widoków na Dolomity.


źródło: FORESTIS


Słońce - jest żywiołem szczęścia i radości życia. Hotel znajduje się na południowym zboczu góry, przez co od rana do wieczora, do wszystkich pomieszczeń dociera bezpośrednie światło słoneczne, które ma szczególny wpływ na nastrój. W FORESTIS ciepło słońca wyrażone zostało w tkaninach, wykonanych z lokalnych materiałów. Naturalne, nieobrobione materiały z bawełny i lnu podkreślają uspokajające działanie słońca, a dodatkowo otulają skórę i dają poczucie komfortu.


źródło: FORESTIS


Klimat - aura Palmschoss i świeże powietrze lasu, za sprawą drewna przenika do każdego pomieszczenia. Ściany i sufity w apartamentach w wieży i penthouse wykonane są ze świerku. Drewno świerkowe jest nieobrobione i pozostawione w stanie naturalnym. Dzięki temu sen staje się spokojny, a regeneracja bardziej intensywna. Wszystkie apartamenty wyposażone są w lokalne drewno, z którego unosi się esencjonalny zapach lasu. Co umożliwia gościom bezpośredni kontakt z lasem.


Kamień i jego znaczenie w FORESTIS

źródło: FORESTIS


Firma FORESTIS do wykończenia pomieszczeń i elementów hotelu takich jak: ściany, umywalki i wanny, basen, spa i restauracja postanowiła wykorzystać odpowiednio przygotowany kamień dolomitowy. Kamień dolomitowy to lokalny materiał, dzięki niemu goście mogą zaznać jeszcze bliższej obecności natury i otaczających dolomitów. Dawniej podczas budowania rustykalnych alpejskich gospodarstw, surowy kamień naturalny wykorzystywany był do stawiania fundamentów. FORESTIS wykorzystuje naturalnie przetworzony dolomit, aby stworzyć ponadczasową architekturę. Do wykonania gładkich powierzchni z czystego kamienia naturalnego, bloki dolomitu są kruszone w młynie, następnie mielone w pył i przesiewane. Po tym procesie gotowy pył, mieszany jest z wodą

i niewielką ilością drobnej gliniastej ziemi. Powstaje miękka i zwarta masa, którą można nakładać i formować szpatułką. Po wyschnięciu, powierzchnie pokryte masą dolomitową zabezpieczane są woskiem, co nadaje im wodoodporną i szczególnie higieniczną jakość.


źródło: FORESTIS


Architektura

źródło: FORESTIS


Architektura inspirowana jest cechami przyrody. Doskonała woda, powietrze, słońce i klimat znajdują tu odzwierciedlenie w naturalnych materiałach. Kamień, z którego wyłania się wiosna, szkło które czyste jest jak powietrze, ciepłe materiały, które grzeją niczym słońce i drewno które nawiązuje do otoczenia. Gospodarzom zależało na harmonii między budynkiem i jego wnętrzem, a otaczającą go naturą. Południowotyrolski architekt Armin Sader i jego zespół zinterpretowali na nowo tradycyjną architekturę i stworzyli naturalną atmosferę w całej "kryjówce", używając regionalnych materiałów. Naczelną zasadą firmy projektowej jest motto „architektura zaczyna się od hołdu dla miejsca”. Jak twierdzi naczelny architekt projektu Armin Sader „Chcieliśmy bardzo liniowego, powściągliwego języka projektowego i zrównoważonego podejścia.” Zabytkowy budynek, posiada drewnianą fasadę, która została zbudowana w całości z naturalnych materiałów z okolicy. Obok niego ustawiono trzy wieże apartamentowe o różnej wysokości. Zbudowane zostały z kamienia dolomitowego, a ich naturalnym wypełniaczem jest mączka kamienna, woda, glina i wosk pszczeli, na koniec budynek został obłożony drewnem. Wieże wzorowane są na kształcie pni drzew, harmonijnie wpisując się w leśny krajobraz. Zabytkowy dom został połączony z trzema, drewnianymi wieżami częściowo, podziemnym przejściem. Architektura hotelu ustępuje miejsca naturze, tak aby to widoki przykuwały największą uwagę.


źródło: FORESTIS

źródło: FORESTIS

źródło: FORESTIS


Wnętrza


źródło: FORESTIS


Lokalny stolarz starannie wybrał drewno i wykonał wszystkie elementy wyposażenia hotelu według projektów Armina Sadera. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów FORESTIS może prawie całkowicie obejść się bez dekoracji, ponieważ to materiały tworzą atmosferę. Tkaniny na poduszki, kanapy, fotele, krzesła i dywany pochodzą z tkalni w Trentino. Te naturalne materiały nadają apartamentom i penthousom charakter, który odzwierciedla spokój i trwałość natury. Wyposażenie charakteryzuje się prostą elegancją - daleką od alpejskiego kiczu. W zabytkowym budynku, nie wolno było zmieniać takich elementów jak drewniane stropy i okna. Również drewno elewacji pozostało niezmienione i opowiada o historii budynku. Włoska firma Viabizzuno z Bolonii opracowała koncepcję oświetlenia dla FORESTIS. Niezauważalne źródła światła skupiają się na materiałach z naturalną autentycznością. Elementy oświetlenia Viabizzuno zostały dobrane tak, aby stworzyć artystyczną, a jednocześnie bardzo naturalną, ciepłą atmosferę.


źródło: FORESTIS

źródło: FORESTIS


Hotel posiada również efektowne SPA i nietuzinkową kuchnię. A więcej możesz zobaczyć na stronie hotelu: https://www.forestis.it/enWykorzystane zdjęcia i materiały prasowe zostały pozyskane, dzięki życzliwości hotelu FORESTIS.

148 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page