top of page
Szukaj
  • ible magazine

JAPANDI - połączenie japońskiego minimalizmu ze skandynawską przytulnością

Zaktualizowano: 4 lip


Styl Japandi to trend w świecie designu, który łączy w sobie najlepsze cechy japońskiego minimalizmu ze skandynawską prostotą. Ten harmonijny, elegancki i funkcjonalny styl wnętrz cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród miłośników nowoczesnego designu, jak i tych, którzy poszukują spokoju i harmonii we wnętrzu.  Jest to styl, w którym Wschód spotyka Zachód. Łączy japońską filozofię wabi-sabi ze skandynawskim komfortem filozofii hygge.  


źródło: Pinterest


Żeby zrozumieć, czym tak naprawdę jest styl Japandi warto wiedzieć czym jest filozofia

wabi-sabi i hygge 


Filozofia wabi-sabi jest japońskim podejściem do estetyki, które inspirowane jest naturą i szuka piękna w prostocie, niedoskonałości i ulotności. Wabi-sabi przypomina nam, że nic nie trwa wiecznie co sprawia, że rzeczy są piękniejsze. Wnętrza utrzymane w tym stylu cechuje minimalistyczny design, naturalne materiały, stonowane kolory oraz subtelne, delikatne detale. Filozofia ta powstała w starożytnej Japonii, gdzie była praktykowana przez buddystów zen, którzy doceniali piękno ulotności i niedoskonałości. Dziś styl wabi-sabi coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest przeciwieństwem perfekcjonizmu i nadmiernego konsumpcjonizmu. Zachęca nas do doceniania piękna w prostych rzeczach i do wykorzystywania przedmiotów na długo, zamiast ciągłego wymieniania ich na nowe. Jak twierdzi Laila Rietbergen autorka książki Japandi Living  “wabi przekłada się na "rustykalną prostotę" lub "subtelną elegancję", a sabi oznacza "odnajdywanie piękna w niedoskonałości, szczególnie w przedmiotach, które z czasem się zestarzały. “ 


styl wabi-sabi, źródło: Pinterest


Filozofia hygge to koncepcja projektowania i urządzania przestrzeni wnętrz, która ma na celu stworzenie przytulnego, komfortowego i relaksującego otoczenia. Hygge to duńskie słowo, które nie ma dokładnego odpowiednika w innych językach, ale można je rozumieć jako czerpanie satysfakcji z prostych, codziennych przyjemności i budowanie atmosfery ciepła oraz harmonii. Hygge powstało w Danii, gdzie mieszkańcy słyną ze swojego podejścia do życia opartego na prostocie, komforcie i bliskości z naturą. Charakteryzuje się ona stosowaniem naturalnych materiałów, miękkich tkanin, ciepłych kolorów oraz elementów dekoracyjnych, które tworzą przytulną atmosferę.  

Wiesz już czym są filozofie wabi-sabi i hygge, ale jak to się stało że te dwa style się połączyły, tworząc tytułowe Japandi? 

 


styl hygge, źródło: Pinterest

 

Historia stylu Japandi  


Laila Rietbergen w swoje książce Japandi Living stwierdza, że początki tego stylu sięgają lat sześćdziesiątych XIX wieku. William Carstensen - duński porucznik marynarki - wybrał się w rejs do Tokio (wówczas Edo), w celu “zbadania” kraju, którego granice zostały otwarte zaledwie 10 lat wcześniej. Był oczarowany tamtejszą kulturą. Po powrocie do Danii opublikował książkę o swoich odkryciach zatytułowaną Japan's Capital and the Japanese. Temat wzbudził wielkie zainteresowanie wśród mieszkańców Kopenhagi: "Duńscy projektanci udali się do tego nowego, intrygującego świata i odkryli, że japońska koncepcja 'wabi-sabi' celebruje te same zasady, co duńska koncepcja 'hygge': uznanie dla minimalizmu, naturalnych materiałów i prostoty. Od tego czasu skandynawskie projekty zaczęły ulegać wpływom tej estetyki". 


Design wschodu od zawsze miał wpływ na ten zachodni. Na przykład Japonisme, czyli francuska interpretacja japońskiego stylu, rozpoczęła się w XVIII wieku i była kontynuowana przez ruch modernistyczny w latach 60-tych XX wieku. Chinoiserie, czyli adaptacja chińskich motywów w zachodnich wnętrzach, przetoczyła się przez Anglię w XVIII wieku i nadal jest praktykowana przez firmy takie jak de Gournay.  

  


źródło: Pinterest

 

Połączenie tych dwóch światów stworzyło unikalny styl, który idealnie odzwierciedla współczesne potrzeby i preferencje. Styl Japandi to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie prostotę, funkcjonalność i harmonię we wnętrzu. Jak stworzyć styl Japandi we wnętrzach? 

Aby osiągnąć Japandi we wnętrzu, zastosuj naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, rattan czy kamień, które dodadzą twoim wnętrzom ciepła i przytulności. Meble, które są proste, lekkie, ergonomiczne i praktyczne, również doskonale sprawdzą się w tej estetyce. Pamiętaj o dodatkach, niech będą one minimalistyczne i funkcjonalne. 

W stylu Japandi ważne jest zachowanie przestrzeni i równowagi. Unikaj nadmiernego zagracenia wnętrza meblami i dodatkami, postaw na "mniej znaczy więcej". Otwarte półki, minimalistyczne oświetlenie i przemyślane aranżacje pomieszczeń, pomogą stworzyć spokojne i harmonijne wnętrze, które będzie sprzyjać relaksowi i regeneracji. Dzięki tym prostym zasadom, możesz stworzyć wnętrze, które będzie emanować elegancją i subtelnym urokiem. 


źródło: Pinterest

Podsumowując, styl Japandi to połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty, które tworzą harmonijną i spokojną przestrzeń do życia. Dzięki naturalnym materiałom, delikatnej kolorystce oraz prostym formom, wnętrza utrzymane w tym stylu są przyjemne dla oka i sprzyjające relaksowi. Jeśli, więc szukasz spokojnego i eleganckiego designu, Japandi może być idealnym wyborem dla Ciebie. 


A po więcej obserwuj:

 

234 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page